První papouščí zologická zahrada

CZ DE EN

Zahájení sezony 2018

Papouščí zoo

Zahájení sezony 1.3.2018

 

 

Zima  snad bude pomalu končit a nastanou první jarní dny, na které se určitě každý těší. Blíží se 1. březen a s tímto datem také otevření Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích a zahájení další návštěvnické sezóny .  Bohužel, vzhledem k extrémně chladnému počasí doporučujeme odložit návštěvu zoo o pár dnů, poněvadž papoušci stále přebývají ve vnitřních ubikacích. Pokud  se o následujícím víkendu teplota vyšplhá nad nulu, bude již velká část papoušků ve venkovních expozicích.

 

V roce 2018 si zoo připomene 10. výročí založení  /květen 2008/.

 

Za tuto dobu se zoo slušně  rozrostla – začínala se stovkou papoušků ve dvaceti druzích a nyní je to přes 200 kusů  a více jak 50 druhů. V zoo je možné pozorovat jednoho z největších a nejmenších druhů papoušků, papoušky z Ameriky, Austrálie i Afriky.

 

Každým rokem jsou připraveny nějaké novinky. Ne jinak tomu bude i v  roce letošním. Zoo se rozrostla o nové druhy arating, amazoňanů  a také o několik mláďat.

 

Již na přelomu roku zahnízdily africké druhy papoušků, žako šedý  /Psittacus erithacus/ a papoušek senegalský /Poicephalus senegalus/. Z jihoamerických papoušků  pak amazónci bělobřiší /Pionus leucogaster/ a z velkých druhů arů ary ararauny /Ara ararauna/.

 

Mezi  nejmenší a zároveň nejoblíbenější  papoušky v zoo patří bezesporu papoušíčci /Forpus/. Celkem je v zoo chováno sedm párů v pěti druzích a čtyři z nich se daří úspěšně a pravidelně rozmnožovat. Právě  v těchto dnech se rodiče starají o první letošní mláďata, která budou k vidění za 2 až  měsíce. Jedná se  papoušky poměrně plodné. Při poslední kontrole hnízdních budek bylo v každé 5 – 6  vajec, v jedné dokonce 7 oplozených vajec. Papoušíčci mají speciální budky  z kmenu břízy, které si sami v zoo připravujeme. Velmi důležitá je také výstelka, dostatečná vlhkost a teplota. Za úspěchem také stojí kvalitní krmivo, které se rodičům v době odchovu mláďat podává. Směs drobných semen od belgické firmy Versele- Laga, pelety /granule/ obsahující veškeré vitamíny, stopové prvky a  minerální látky nezbytné  pro správný vývoj mláďat.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o velice citlivé papoušky,  ve venkovních expozicích se objeví až na začátku května , kdy už bude poněkud stálá teplota v noci i během dne.

 

Zoo je otevřena  od 1. března do 18. listopadu , každý den od 10 do 17 hodin /od dubna do 18 hodin/, včetně sobot , nedělí a všech svátků.